نی انبان

ني انبان

 

 

نی انبان سازبادی با لوله های صوتی مضاعف(دوتایی) است.

از سازهای قدیمی و اصیلی است که در مناطق مختلف دنیا با ظاهری متفاوت مورد علاقه مردم بوده است.

در زمان های قدیم مردمی که از جایی به جای دیگر می رفتند این ساز را باخود جابه جا می کردند و با تغییر دادن شکل ظاهری آن ،ساز با ظاهری متفاوت در منطقه جدید مورد استفاده قرار می گرفت.

ویژگی های ظاهری و ساختاری نی انبان:

نی انبان که در بوشهر نی همبونه، و همبونه نیز نامیده می شود از اجزای زیر تشکیل شده است:

1.دسته:

 


دسته نی انبان ،غلاف چوبی و ناودانی شکلی است که داخل آن دو عدد نی زبانه دار قرار دارد و نی ها با موم در داخل دسته ثابت می شوند.

روی هر نی شش سوراخ صوتی در قسمت جلو ایجاد شده اند و بر سر هرکدام از نی ها زبانه ای یک لایه (مانند زبانه جفتی و دوزله)قرار گرفته است.

 

2.انبان:

انبان یک مشک و یا پوست دباغی شده بز یا گوسفند است که به عنوان مخزن ذخیره هوا مورد استفاده قرار می گیرد.

پوست تقریبا یکپارچه است و قسمت گردن آن از داخل کور  می شود.یک دهانی (محل دمیدن) در محل سوراخ یکی از دست ها و دسته نی انبان در محل سوراخ دست دیگر نصب شده اند.قسمت پایینی پوست نیز در یک نقطه جمع و از داخل بسته می شوئ.

3.دهانی:

شی قرقره مانند و محل دمیدن در مخزن نی انبان

 ابتدا نوازنده انبان را پر از هوا می کند.در نتیجه فشار بازو و آرنج که در حین نواختن به کیسه وارد می شود هوا را داخل نی می فرستد و با انگشتان سوراخ ها را بازو بسته می کند.

 

موارد استفاده نی انبان

نی انبان غالبا در مجالس عروسی و شادمانی نواخته می شود و قطعات آن شامل ترانه ها و قطعات مختلفی مانند حاجیونی،شکی،چوپی ها یا آهنگ های رقص است.در مناطق غربی استان بوشهر از نی انبان در مراسمی مانند مولودی و زار نیز استفاده می شود .دایره و تمبک و دمام سازهای همراهی کننده نی انبان بوشهری هستند.

ثبت ملی نی انبان

نی انبان به دلیل فراگیر بودن در گستره ملی در سطح کشور و جزایر خلیج فارس با تلاش یک پزوهشگر حوزه موسیقی و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری 22 مهر 1394 با عنوان *مهارت ساختن و نواختن نی انبان در گستره ملی* با شماره 783 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 

آموزش نی انبان:

کتاب آموزشی نی انبان:

بیشتر متدهایی که برای آموزش توسط اساتید استفاده می شود می توان گفت که جزوات شخصی اساتید نی انبان است .

طول دوره آموزش نی انبان:

طول دوره آموزشی متناسب با میزان تمرین و ممارست هنرجو و متد استاد متفاوت است. در آموزشگاه موسیقی سارین طول دوره آموزش نی انبان، 10 جلسه یک ساعته در نظر گرفته شده است.

قیمت نی انبان :

قیمت ساز نی انبان از حدود 280 هزار تومان شروع و متناسب با مواد استفاده شده در ساختار آن بالاتر می رود.