اثر موسيقي بر ذهن کودکان

 • اثر موسيقي بر ذهن کودکان

  اثر موسيقي بر ذهن کودکان ابتداي امر سؤالي را که در ذهن بسياري از شماست...

ریکوردر یکی از مناسبترین سازها

 • ریکوردر یکی از مناسبترین سازها

  ریکوردر یکی از مناسبترین سازها برای شروع آموزش موسیقی به کودکان است.

سازهای موسیقی کودک(ارف)

 • سازهای موسیقی کودک(ارف)

  سازهای ارف به سازهایی گفته می شود که توسط کارل ارف و بر اساس...

سن مناسب برای یادگیری موسیقی

 • سن مناسب برای یادگیری موسیقی

  موسیقی زبان جدیدی  است كه الفبای خاص خود را دارد. آموزش موسیقی به...

.

 

 

 

 

 

سن مناسب برای یادگیری موسیقی

موسیقی زبان جدیدی  است كه الفبای خاص خود را دارد. آموزش موسیقی به كودكان سبب حساس‌شدن گوش می‌شود و شنوایی‌شان را تقویت کرده برهوش و احساسات آنها هم تاثیر می‌گذارد و سبب شكوفایی در آینده‌ای نزدیك می‌شود.

 

موسیقی زبان جدیدی  است كه الفبای خاص خود را دارد. آموزش موسیقی به كودكان سبب حساس‌شدن گوش می‌شود و شنوایی‌شان را تقویت کرده برهوش و احساسات آنها هم تاثیر می‌گذارد و سبب شكوفایی در آینده‌ای نزدیك می‌شود.

 آموزش موسیقی را باید دیرتر شروع كرد. البته سن آغاز آموزش موسیقی به سازی كه قرار است آموزش داده شود بستگی دارد ولی به طور میانگین گفته می‌شود 5 سالگی سن مناسبی است و البته این عدد متناسب با هر کودکی ممکن است تغییر کند.

برای اینكه بفهمید كودكتان به چه نوع سازی علاقه‌مند است، او را به یك مغازه سازفروشی  ببرید و اجازه بدهید تمامی صداها را بشنود یا در خانه برای او انواع موسیقی را پخش و به عكس‌العمل او دقت كنید.

 البته دقیق هم نمی‌توان فهمید كودك به چه سازی علاقه دارد و ممكن است طی روند ‌آموزش ساز موسیقی خود را تغییر دهد. به جز سازهایی كه نفس می‌خواهند مانند فلوت کلیددارو ساكسیفون، نواختن باقی سازها را می‌توان از سن پایین به كودك آموزش داد. مثلا ویولون از 6 سالگی، آكاردئون از 7 سالگی، گیتار از 7 تا 8 سالگی، پیانو از 7 سالگی و شیپور و ساكسیفون را می‌توان از 9 تا 10 سالگی به كودك آموزش داد اما بهتر است از 3 تا 5 سالگی اجازه بدهید گوش كودك با موسیقی آشنا شود و برای این امر می توان این سنین را به آموزش موسیقی کودک(ارف) اختصاص داد.

ارف یا روش آموزشی موسیقی به کودکان با سازهای مخصوص این دوره انجام می شود که در ابتدا کودکان با بلز و سپس با فلوت ریکوردر موسیقی را تجربه می کنند.*

موسیقی باعث تغییر بخشی از قشر مغز می شود که مسوول شنوایی در کودکان است

آموزش موسیقی درکودکی تاثیر گسترده ای بر مغز داشته و نحوه تفکر و شناخت را تغییر می دهد.

گوش دادن به موسیقی به صورت منفعل تاثیر خاصی در روند افزایش مهارتی کودکان نخواهد داشت .

آموزش موسیقی به صورت یادگیری نواختن یک سبه مراتب تاثیرگذارتر خواهد بود.

بعد از گذراندن دوره ارف،نوبت به انتخاب ساز تخصصی می رسد.نکته بسیار مهم در انتخاب ساز ،علاقه شخصی فرزند شماست.

هر سازی ویژگی ها و رنگ صدای متفاوتی دارد.و چون کودک شما باید ساعت ها و روزهای زیادی را با سازش سپری کند ،پس بهتر است تا در انتخاب ساز صرفا به عنوان مشاور در کنار کودکانمان باشیم و نظر شخصی و سلایق خود را به آن ها تحمیل نکنیم.

 

فواید یادگیری موسیقی در سنین خردسالی:

 

موسیقی به دلیل جذابیتی که دارد خود ایجاد علاقه می کند و فرد را به طرف خود می کشاند با وجود اینکه در کشور ما کتابی در زمینه آموزش موسیقی به کودکان در مدارس ارئه نشده است و در سطوح دیگر هم واحد درسی موسیقی ارائه نشده است به طور میانگین هر کودک روزانه بیش از یک و نیم ساعت موسیقی گوش می کند

 

به دلیل رابطه استاد شاگردی که در کار موسیقی وجود دارد می تواند خودمداری کودک را کنترل کرد. کودک یاد می گیرد که در بقیه کارها خود خواه نباشد و به نظر بزرگترها احترام بگذارد. وقتی کودک برای یادگیری موسیقی از استاد یا والدین کمک می گیرد این کار باعث می شود که در زندگی خود

 خود خواه نباشد و از نظرات و کمک دیگران استفاد کند. کار موسیقی باعث رابطه سالم بین والدین وکودک می شود.

 

موسیقی به کودک شخصیت بزرگ منشانه القا می کند: وقتی کودک آهنگ می نوازد یا آهنگ و صدای خوانندگان را تقلید می کند خود به خود احساس شخصیتی بزرگتر از سن سال واقعی اش به او القا می شود به شرطی اینکه مقلد وی شخصیتی درست باشد.

تحقیقات نشان می دهد موفقیت در دوران کودکی اعتماد به نفس را بالا می برد. وقتی کودک یادگیری آهنگی یا سازی را پشت سر می گذارد اعتماد به نفس او بالا می رود. روحیه و آمادگی او برای یادگیری آهنگ بعدی بیشتر می‌شود. وفتی کودک یا نوجوان یادگیری سازی را با موفقیت پشت سر بگذارد احساس می کند که در زندگی می تواند به بقیه چیزها و خواسته هایش دست یابد. یادگیری و آموزش موسیقی به دلیل سخت بودنش در دوران کودکی تمرین اعتماد بنفس است به شرط اینکه والدین از او حمایت کنند. اگر کودک یا نوجوان  به خاطر علاقه زیادش و حساس بودنش با شکست مواجه شود در بقیه کارها احساس ناتوانی کند و تجربه بسیار بدی برای او است

 

بالا بردن مهارت های حرکتی و ادراک فضایی و پیشرفت حافظه از دیگر موارد مثبت در آموزش موسیقی است.

موسیقی اعضای مختلف بدن را با هم هماهنگ می سازد و مهارت های انسان را بالا می برد. آموزش موسیقی اگر در دوران پیش از دبستان شروع شود باعث روان شدن حرکات دست کودک می شود و مهارت او را در نوشتن بالا می برد. وقتی کودک می خواهد آهنگی را بنوازد باید برای ریتم زدن باید حرکات دست با پا هماهنگ شود. همچنین باید برای زدن ملودی  بین انگشتان دست چپ و دست راست هماهنگی ایجاد شود. این هماهنگی ضمن سخت بودن نیروی زیادی از مغز می طلبد و مغز انسان را فعال می کند. پس موسیقی به خاطر سخت بودنش به ویژه سازهای سیمی مانند گیتار و سه تار و نیاز به ارتباط مهارت های حرکتی و فضایی بدن دارند. بنابراین موسیقی جریان پردازش مغز انسان را آسان می کند و اثر پیشرفت یادگیری درس‌هایی مثل ریاضی به روشنی قابل مشاهده است. تحقیقی در این زمینه انجام شده که در آن به سه گروه از دانش آموزان سه نوع آموزش داده شده است. گروه اول آموزش موسیقی، گروه دوم آموزش کامپیوتر و گروه سوم بازی های آموزشی ضمن اینکه اعضای این گروها قبل از آموزش از نظر هوشی در یک سطح بودند. پس از آموزش نتیجه چنین بود؛ گروه اول از نظر ضریب هوشی نسبت به گروهای دیگر در سطح بسیار بالاتری نشان می دادند.

تمام کار موسیقی از روی نظم و ترتیب است. زدن یک آهنگ یا یادگیری آن مستلزم یک برنامه و اصول خاص خود است مثلا” کودک می خواهد آهنگ بنوازد باید بداند در کجای کارش از ملودی استفاده کند چه زمانی ریتم بزند چه زمانی شروع به خواندن کند و کجا سرعتش زیاد شود یا کجا کم. همه این کارها دارای نظم خاصی است پس کودک به نظم موجود در بقیه کارها و جهان پی می برد. و قتی کودک دید که با برنامه ریزی و نظم توانست سازی را یاد بگیرد به این نکته پی می برد که می تواند بقیه کارهایش را با برنامه ریزی درست انجام دهد و در زندگی آدم منظمی به بار می آید

 

از طریق موسیقی می توان دایره لغات کودک را تقویت کرد. گوش دادن به آهنگ، خواندن اشعار  و خواندن آهنگ با هر زبانی که باشد خزانه لغات کودک افزایش پیدا می کند. کودک با خواندن یک آهنگ یا شعر حداقل ده لغت به خزانه لغاتش  اضافه می شود. این به دلیل جذابیت موسیقی است که در حافظه کودک ماندگار می شود.

 

 

وقتی کودک آهنگی را گوش می دهد به زبان آن آشنا می شود. فرض کنید کودک چند تا آهنگ از قومیت های مختلف در ایران گوش می دهد، می فهمد که قومیت های مختلف در ایران زندگی می کنند و به تفاوت های موجود بین آنها پی می برد یا وقتی آهنگ خارجی گوش می دهد به زبان آنها  آشنا می شود و می فهمد که فلان کشور با چه زبانی صحبت می کند مثلا” کودک آهنگی با زبان افغانی گوش می دهد و می فهمد که زبان آنها با ما مشترک است. .

 

آموزش موسیقی در کنار بالا بردن اعتماد به نفس کودکان،استرس حضور در جمع را کاهش می دهد و باعث می شود تا خجالتی بودن برخی از کودکان کاهش یابد.کودکان در دوره های آموزشی می توانند آهنگی را که آموخته اند برای استاد چندین بار اجرا کنند و این آمادگی را داشته باشند تا در مناسبت های مختلف مانند مهمانی خانوادگی یا تولد دوستان برای آنها اجرای موفقی داشته باشند.

____________________________________________________________

*برای اطلاع در مورد ساز بلز و فلوت به مقالات ساز شناسی سایت آموزشگاه موسیقی سارین مراجعه فرمایید.

اساتید

خبرنامه

جهت اشتراک در خبرنامه دانشگاه ایمیل خود را وارد نمایید

تماس با ما

ارتباط با ما از طرق زیر امکان پذیر میباشد.

 • ساعت کاری آموزشگاه :  ۱۰:۳۰ الی ۲۱
 • تلفن ثابت : ۶۶۱۲۶۷۰۷
 • تلفن ثابت : ۶۶۱۲۲۱۷۳
 • آدرس: میدان جمهوری اسلامی، ابتدای خیابان جمهوری، پلاک ۱۶۲۸، طبقه ۳، واحد ۳

 

 

ارتباط با ما

     sarin_music@